A
person has invested INR 100,000 in an Indian corporate bond for a year giving a
return of 16% in one year. The person plans to use the proceeds from the
maturity of corporate bond to fund his son's education on US. At the time of
investing in the corporate bond, USDINR spot rate was 50 and one year premium
was 4%. The person decides to hedge currency risk using USDINR one year
futures. At the end of one year, how many USD can this person remit to his son?
a) 2320
b) 2417
c) 2083
d) 2231
Explanation
Investment
INR 100,000, Return 16% : 100,000*16/100= 16000
Value
after one year 100,000+16000= INR 116000
USDINR
at that time was 50, Return 4%: 50*4/100= 2
USDINR
after one year 52
Actual
hedge 116000/52= 2230.76 (Nearest value
2231)
Thank you very much
ReplyDelete